Home Uncategorized Gazeta më e madhe kroate: Serbia pësoi humbje serioze në negociatat në...

Gazeta më e madhe kroate: Serbia pësoi humbje serioze në negociatat në Bruksel dhe Kurti e tejkaloi plotësisht Vuçiqin

310
0

Kjo është diplomaci. Dy ditë negociata që krijuan tre pika marrëveshjeje, mezi njëqind fjalë. Por gjithmonë një opsion më i mirë sesa helikopterët ushtarak në ajër dhe policia speciale në terren.

Kështu e nis tekstin autorial gazeta më e madhe kroate “Jutarnji List” me autor Zheljko Trkanjec.

Shkrimi i plotë në vazhdim

Albin Kurti, kryeministri i Kosovës, duhet pranuar – ai di të zgjedhë betejat. Gjatë vizitës së fundit të kancelares gjermane Angela Merkel dhe takimit në Tiranë, ai tha se Serbia duhet të përgatitet për reciprocitet.

Kurti, jo si ish-kryeministri Ramush Haradinaj, i cili i dyfishoi tarifat doganore për produktet nga Serbia dhe kështu e gjeti veten nën sulm si një akter jo-bashkëpunues. Kjo është arsyeja pse ai është një ish-kryeministër dhe pothuajse përfundoi në gjykatë në Hagë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here