Home Uncategorized Shefi i Pfizer-it jep parashikimin se kur do të rikthehemi në jetën...

Shefi i Pfizer-it jep parashikimin se kur do të rikthehemi në jetën normale

328
0

Ekzekutivi i Pfizer, Albert Bourla, tha se brenda 1 viti do të ketë një rikthim në jetën normale, por shtoi se vaksinat vjetore të Covid-19 do të jenë të nevojshme.

“Brenda 1 viti mendoj që do mund të rikthehemi në jetën normale”, është shprehur Bourla.

Por ai paralajmëroi se kjo nuk nënkupton se nuk do vazhdojnë të shfaqen variante të reja dhe se nuk do të mund të vazhdojë normaliteti pa u vaksinuar.

Parashikimi i tij mbi rikthimin në normalitet përkon me komentet e ngjashëm të ekzekutivit të Moderna, Stephane Bancel. “Si sot, pas një viti”, tha Bancel për mediat zvicerane, ndërsa pyetej për rikthimin në normalitet, shkruan Scan, përcjell albinfo.ch.

Megjithatë, ekzekutivi i Pfizer, Bourla sugjeroi se kjo do të ndodhë nëse vaksinat e koronavirusit bëhen vjetore. “Skenari më i ngjashëm është vaksinimi vjetor, për shkak se virusi është përhapur në të gjithë botën dhe do vazhdojmë të shohin variante të reja”, nënvizoi Bourla.

Në javën e kaluar, shefja e Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, Rochelle Walensky, autorizoi shpërndarjen e dozave nxitëse të Pfizer me BioNtech për ata në vende pune me rrezik të lartë të ekspozimit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë, kundërshton fortë administrimin e dozave të treta nxitëse, duke thënë se vendet e pasura duhet t’i japin dozat shtesë tek vendet e varfra me norma të ulëta të vaksinimit.

Bourla tha se nuk është e drejtë të vendoset për miratimin ose jo të dozave nxitëse, apo kushteve të tjera, nëse ato janë të nevojshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here