Home Uncategorized Gazeta gjermane BILD: Serbia po e kërcënon Kosovën me luftë

Gazeta gjermane BILD: Serbia po e kërcënon Kosovën me luftë

195
0

Hyrja në fuqi e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve serbe mund të shndërrohet në një konflikt të armatosur midis aleatëve të Rusisë dhe qeverisë në Prishtinë të mbrojtur nga NATO.

Kështu shkruan në artikullin e gazetarit Julian Ropcke, të publikuar në gazetën BILD.

Të dielën Serbia e vuri në gatishmëri një pjesë të ushtrisë.

BILD flet edhe për arsyet e këtij tensioni mes dy vendeve.

Që nga mesi i shtatorit, vizitorëve serbë në kufi me Kosovën iu është dashur t’i ndërrojnë targat e tyre me targa të përkohshme kosovare në mënyrë që të shkojnë në Kosovë.

Qeveria në Prishtinë vendosi rregulloren për faktin se Serbia nga ana e saj nuk i njeh targat nga Kosova pas shpalljes së pavarësisë në vitin 2008.

Por serbët refuzojnë t’i ndërrojnë targat e tyre. Si rezultat, qeveria e Kosovës dërgoi njësinë speciale në vendkalimet kufitare Jarinjë dhe Bërnjak një javë më parë për ta zbatuar rregulloren e targave.

Serbët e Kosovës po bllokojnë dy rrugët më të rëndësishme për në Mitrovicë, qytetin më të madh ku gjendet pakica serbe në Kosovë.

Asgjë për t’u shqetësuar, dikush mund të mendojë. Por, në Beograd, i cili është armatosur shumë nga Moska, gjërat shihen ndryshe.

Ushtria serbe ka ditë që po lëviz tanket në kufi me Kosovën, duke folur për një “provokim” nga Kosova, ndaj të cilit ata thonë se do të reagojnë.

Tutje në artikullin e gazetës gjermane shkruan se në mbrëmje, presidenti serb Aleksandar Vuçiq njoftoi se vendi i tij do të “luftojë për popullin e vet”.

“Nëse nuk luf tojmë, nuk mund të arrijmë asgjë”, tha Vuçiq.

Kjo është arsyeja pse ai e thirri Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg personalisht dhe i dha aleancës ushtarake një ultimatum të dielën në mbrëmje për t’i dhënë fund “pogromit” kundër bashkatdhetarëve të tij në Kosovë.

Presidenti i Serbisë kërcënoi:

“Ne do t’ju presim 24 orë për të parë se si reagon NATO nëse ka një pogrom kundër serbëve. Nëse pogromi vazhdon kundër popullit tonë, Serbia do të reagojë dhe nuk do ta lejojë atë.”

Ekspertët gjithashtu shohin një rol aktiv të Rusisë në konflikt. Kremlini nuk e njeh Kosovën si shtet dhe vazhdon ta shohë atë si pjesë të Serbisë.

Hyrja në fuqi e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve serbe mund të shndërrohet në një konflikt të armatosur midis aleatëve të Rusisë dhe qeverisë në Prishtinë të mbrojtur nga NATO.

Kështu shkruan në artikullin e gazetarit Julian Ropcke, të publikuar në gazetën BILD.

Të dielën Serbia e vuri në gatishmëri një pjesë të ushtrisë.

BILD flet edhe për arsyet e këtij tensioni mes dy vendeve.

Që nga mesi i shtatorit, vizitorëve serbë në kufi me Kosovën iu është dashur t’i ndërrojnë targat e tyre me targa të përkohshme kosovare në mënyrë që të shkojnë në Kosovë.

Qeveria në Prishtinë vendosi rregulloren për faktin se Serbia nga ana e saj nuk i njeh targat nga Kosova pas shpalljes së pavarësisë në vitin 2008.

Por serbët refuzojnë t’i ndërrojnë targat e tyre. Si rezultat, qeveria e Kosovës dërgoi njësinë speciale në vendkalimet kufitare Jarinjë dhe Bërnjak një javë më parë për ta zbatuar rregulloren e targave.

Serbët e Kosovës po bllokojnë dy rrugët më të rëndësishme për në Mitrovicë, qytetin më të madh ku gjendet pakica serbe në Kosovë.

Asgjë për t’u shqetësuar, dikush mund të mendojë. Por, në Beograd, i cili është armatosur shumë nga Moska, gjërat shihen ndryshe.

Ushtria serbe ka ditë që po lëviz tanket në kufi me Kosovën, duke folur për një “provokim” nga Kosova, ndaj të cilit ata thonë se do të reagojnë.

Tutje në artikullin e gazetës gjermane shkruan se në mbrëmje, presidenti serb Aleksandar Vuçiq njoftoi se vendi i tij do të “luftojë për popullin e vet”.

“Nëse nuk luftojmë, nuk mund të arrijmë asgjë”, tha Vuçiq.

Kjo është arsyeja pse ai e thirri Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg personalisht dhe i dha aleancës ushtarake një ultimatum të dielën në mbrëmje për t’i dhënë fund “pogromit” kundër bashkatdhetarëve të tij në Kosovë.

Presidenti i Serbisë kërcënoi:

“Ne do t’ju presim 24 orë për të parë se si reagon NATO nëse ka një pogrom kundër serbëve. Nëse pogromi vazhdon kundër popullit tonë, Serbia do të reagojë dhe nuk do ta lejojë atë.”

Ekspertët gjithashtu shohin një rol aktiv të Rusisë në konflikt. Kremlini nuk e njeh Kosovën si shtet dhe vazhdon ta shohë atë si pjesë të Serbisë.

Eksperti rus Jakub Janda nga “Qendra Evropiane e Vlerave për Politikat e Sigurisë” në Pragë tha për BILD se nuk duhet harruar se “Serbia është një aleate e ngushtë e Rusisë. Jo vetëm ushtarakisht, por edhe ekonomikisht dhe nga identiteti i përbashkët i ndërtuar”.

Janda paralajmëron:

“Ajo që ne po shohim aktualisht është një përshkallëzim kundër Kosovës, në të cilën Serbia dhe presidenti Vuçiq po rrisin aksionet e tyre politike. Kjo nuk do të ishte e mundur pa mburojën diplomatike dhe ushtarake të Rusisë. Rusia dëshiron që Ballkani Perëndimor të destabilizohet, dhe unë shoh që Kremlini ndan përgjegjësinë për tensionet aktuale në Kosovë”.


Në këtë artikull i cili shkruan për situatën në veri, përmendet edhe fakti se forcat paqëruajtëse të NATO-s i kanë nisur patrullimet.

Misioni paqeruajtës i NATO-s, KFOR iu përgjigj kërcënimeve nga Serbia të hënën. “Numri dhe kohëzgjatja e patrullimeve rutinore në të gjithë Kosovën, përfshirë Kosovën veriore, është rritur”, tha një zëdhënës i NATO-s për BILD.

KFOR-i po monitoron situatën në të gjithë Kosovën nga afër dhe vazhdon të fokusohet në zbatimin e përditshëm të mandatit të tij – që rrjedh nga Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të vitit 1999 – për të siguruar një mjedis të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë, shkruan BILD përcjell Klankosova.tv.

Të dielën, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka folur me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për “nevojën e de-përshkallëzimit në Kosovën veriore”.

Serbia zhvendosi më shumë njësi ushtarake në kufirin me Kosovën të hënën. Automjetet rezistente ndaj minave dhe transportuesit e blinduar të personelit u pozicionuan vetëm tri kilometra larg vendkalimit kufitar të Jarinjës, siç ishte në gjendje të konfirmonte gazeta gjermane BILD, përcjell Klankosova.tv.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here