Home Uncategorized Kosova shënon ngritjen më të lartë që nga anëtarësimi në UEFA dhe...

Kosova shënon ngritjen më të lartë që nga anëtarësimi në UEFA dhe FIFA

226
0

Kombëtarja e Kosovës në futboll ka shënuar ngritjen më të lartë që prej anëtarësimit të saj në UEFA dhe FIFA, raporton Sinjali Sport.

Pas fitores në udhëtim ndaj Gjeorgjisë dhe barazimit me Greqinë në “Fadil Vokrri”, Dardanët janë ngritur gjashtë pozita në renditjen e FIFA-s, duke dalë kështu në vendin e 109 në botë me 1176.28 pikë.

“Veçanërisht duhet përmendur Kosovën, e cila u ngrit në vendin 109, më së larti ndonjëherë”, shkroi FIFA./Gazeta Sinjali Sporti/

Liverpooli mposhti Milanin në kuadër të Ligës së Kampionëve, transmeton Sinjali Sport.

Skuadra e Klopp ka triumfuar me përmbysje ndaj ekipit të Piolit me shifrat 3-2.

Kjo supersfidë nga fillimi deri në fund ishte e zjarrtë.

Vendasit dominuan me raste, ku edhe shënuan të parët me anë të Trent Alexander Arnold.

Më pas Mohamed Salah humbi një penalti, kështu që vendosi ligji i pa shkruar i futbollist, me skuadrën rossonere që e përmbysi rezultatin me golat e Ante Rebic dhe Brahim Diaz, duke e mbyllur pjesën e parë me epërsi.

Të kuqtë në pjesë të dytë vazhduan të dominojnë, veçse kësaj here duke i konkretizuar me gol dy raste.

Salah shënoi për barazim, kurse kapiteni Henderson u bë heroi me një gol të bukur, duke u mbyllur çështja e golave.

Liverpooli kryeson tashmë në grup, kurse Atletico Madrid dhe Porto i ndajnë pikë.

Heroi i anglezve, Jordan Henderson, ishte edhe më i dalluari në ndeshje me notë 7.7, derisa më i dobëti ishte anëtari i Milanit, Saelemaekers me notën 6.2.

Notat e të gjithë futbollistëve që luajtën janë këto:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here