Home Uncategorized Ky është vendimi i Gjykatësit për shoferin e autobusit nga Kosova ku...

Ky është vendimi i Gjykatësit për shoferin e autobusit nga Kosova ku mbetën të vdekur 10 persona në Kroaci

333
0

Avokati i shoferit i cili shkaktoi aksidentin me autobus në Kroaci, ku humbën jetën 10 persona dhe 45 të tjerë u lënduan, Igor Cishper, deklaroi se paraburgimi i klientit të tij u zgjat edhe për dy muaj të tjerë për shkak të mundësisë së arratisjes.

“Paraburgimi i klientit tim u zgjat për dy muaj të tjerë për shkak të mundësisë së arratisjes. Komunikoj me të, ai nuk është mirë me shëndet. Është në gjendje shumë të keqe”, tha avokati i tij.

“Ne ofruam garanci prej 100,000 kuna (66.000 euro), por gjykata nuk e pranoi atë. Klienti im bisedon me familjen e tij në Kosovë çdo ditë, por nuk është aspak mirë. Dhe në bazë të situatës, është e vështirë”, tha Cishper dhe shtoi se ata janë duke pritur për një ekspertizë të trafikut në mënyrë që të vërtetojnë faktet.

Ne e pyetëm avokatin nëse shoferi kishte marrë kërcënime, por ai nuk pranoi të komentojë.Ju kujtojmë se atë mëngjes fatal të së dielës në orën 6.20 të mëngjesit në autostradën pranë Slavonski Brod, një autobus i Kosovës doli nga rruga.

Kishte 69 persona në autobus, 67 pasagjerë dhe dy shoferë, kryesisht shtetas të Kosovës në punë në Gjermani, që udhëtonin nga Frankfurti në Prishtinë për pushime.Dhjetë persona vdiqën, 45 u plagosën, 15 prej tyre rëndë dhe 30 persona u plagosën lehtë.

Mes të vdekurve ishte një nënë dhe një vajzë, por edhe një nënë e pesë fëmijëve. Një tjetër shofer autobusi, babai i tre djemve, u vra në aksident.

Shoferi u arrestua nën dyshimin se drejtonte një automjet në një mënyrë që lëvizte në mënyrë të parregullt, domethënë se ai nuk përdorte korsinë e trafikut, por devijoi.

Policia konstatoi se aksidenti trafiku ndodhi në atë mënyrë që shoferi, një shtetas 52-vjeçar i Kosovës, nuk u ngjit në mes të korsisë, por kaloi në zonën me bar ku autobusi u përmbys.Shoferi u akuzua penalisht nën dyshimin për kryerjen e një vepre penale sipas nenit 227 të Kodit Penal – duke shkaktuar një aksident komunikacioni në trafikun rrugor, për të cilin dënimi maksimal është deri në 15 vjet burg.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here