Home Uncategorized Ministri Sveçla: Ka dyshime se Dardan Krivaqa ka pas mbrojtje nga dikush...

Ministri Sveçla: Ka dyshime se Dardan Krivaqa ka pas mbrojtje nga dikush i fuqishëm

189
0

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në konferencën për medie që foli më parë, ka folur për rastin e vrasjes së 18 vjeçare në Ferizaj.

Sveçla tha se ka kërkuar krijimin e grupit për hetimin e të kaluarës së personave të përfshirë në rast.

Po ashtu, ai ka kërkuar nga Inspektorati i PK-së që të fillojë inspektim mbi trajtimin e rasteve të dhunës në familje nga zyrtarët e Policisë në Kosovë.

“Shumica e grave në Kosovë janë vrarë nga burrat e tyre pasi është ushtruar dhunë sistematike mbi to dhe shumica prej tyre kishin raportuar ata. Një vit pas ngjarjes makabre në Kamenicë, gjendemi para një situate ku vritet një 18 vjeçare nga duart e një krimineli me dosje voluminoze penale, me plot 136 vepra.

Sapo jam njoftuar për ngjarjen kam kërkuar hetim të thellë për zbardhjen e rastit, ndërsa dje kam kërkuar raport të detajuar për ecurinë e secilës vepër të të dyshuarit”, ka thënë ai.

Ministri theksoi se personat si Krivaqa që kanë shumë vepra penale, janë sjellë si të paprekshëm dhe kanë ndërhyrë edhe në sistemin e drejtësisë, ndërsa tha se ka dyshime se i njëjti ka pas mbrojtje nga dikush i fuqishëm jashtë.

“Personat e tillë në çdo komunë të Kosovës janë sjellur si të paprekshëm dhe si të tillë kanë ndërhyrë edhe në sistemin e drejtësisë. Ky është narracioni me të cilin jemi ballafaquar në vazhdimësi. Janë krijuar banda e klane që për interesat e tyre nuk u ka interesuar cenimi i jetës së qytetarëve dhe drejtësia për ta nuk ka ndodhur.

Kjo ka ndodhur 20 vitet e fundit dhe kjo duhet të marrë fund tani. Me urgjencë kam kërkuar krijimin e grupit hetues brenda policisë që të hetohen të kaluarat e kriminelëve të përfshirë në rast. Si ministër do të angazhohem maksimalisht që zyrtarët që pranojnë raportimet të jenë në vend të detyrës kur një qytetar i thërret në rast se rrezikohet siguria e tyre, jeta a dinjiteti.

E kundërta e kësaj do të jetë ndëshkimi nëse thirrja apo raportimi ka ardhur dhe veprimi nuk ka ndodhur. Pyetja shtohet se si një person me kaq shumë vepra penale, jashtëzakonisht të rënda mund të qëndrojë në liri. Një prej hamendësimeve është se ka pas mbrojtje nga dikush i fuqishëm”, deklaroi ai. /Gazeta Sinjali/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here