Home Uncategorized Temperatura përvëluese, parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

Temperatura përvëluese, parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

75
0

Mot me temperatura të larta pritet të mbajë edhe gjatë dy ditëve të ardhshme informon IHMK.

“Të mërkurën më nxehtë dhe me temperatura maksimale 35-37 gradë Celsius, ndërsa dita e enjte pritet të jetë më e freskët dhe me rënie të maksimaleve për 3 deri 6 gradë Celsius, për shkak të vranësirave të cilat do ta mbulojnë pjesën më të madhe të territorit” thuhet në njoftim raporton Gazeta Blic.Njoftimi i plotë:

Moti për dy ditë 30.06-01.07.2021Mot me temperatura të larta do të vijoj të mbajë edhe gjatë dy ditëve të ardhshme. Të mërkurën më nxehtë dhe me temperatura maksimale 35-37 gradë Celsius, ndërsa dita e enjte pritet të jetë më e freskët dhe me rënie të maksimaleve për 3 deri 6 gradë Celsius, për shkak të vranësirave të cilat do ta mbulojnë pjesën më të madhe të territorit.Nuk përjashtohen mundësit që këto vranësira të sjellin riga shiu nëpër disa vende.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 17-18 gradë Celsius. Indeksi UV mbetet i lartë dhe këshillat e IKSHP që nga ora 9-17 mbesin në fuqi. Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes me shpejtësi 1-9 m/s.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here