Home Uncategorized Plas lufta, tanket thyejnë kufirin, Izraeli pushton Gazën

Plas lufta, tanket thyejnë kufirin, Izraeli pushton Gazën

55
0

Ndodh ajo që pritej. Izraeli ashtu sikur paralajmëroi nisi pushtimin tokësor duke thyer kufirin në Rripin e Gazës.

Shtabi i Përgjithshëm i Izraelit njoftoi se forcat e armatosura hynë në Rripin e Gazës.

Tanket dhe automjetet e blinduara nisën sulmin frontal. Ministri izraelit i Mbrojtjes Benny Ganj mobilizoi 9000 rezervistë.

Izraeli justifikohet me argumentin se rreth 1750 raketa janë lëshuar nga Gaza në Izrael që nga e hëna. Nga luftimet janë mbi 100 të vdekur në Gaza, mes tyre 27 fëmijë . Numri i të plagosurve arrin në 580. Në Izrael deri më tani, janë raportuar shtatë vdekje.

Pavarësisht thirrjeve të ndërkombëtarëve lufta Izrael-Palestinë nuk është parandaluar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here