Home Uncategorized Çun Lajçi i thur poezi Vjosa Osmanit

Çun Lajçi i thur poezi Vjosa Osmanit

69
0

Aktori dhe shkrimtari i njohur Çun Lajçi, i ka kushtuar një poezi presidentes në detyrë Vjosa Osmani.

Ai në poezinë e tij e përshkruan Osmanin si guximtare dhe kaçurrele, duke thënë se ajo nuk do të ndalet derisa “shiu të kthehet në fluska bore”, përcjell Bota sot.

Postimi i Lajçit në Facebook:

Guximi n’sytë e kaçurrelës

S’do t’vdes

Do t’pres m’u kthye n’shtratie lumejtë

shiu m’u kthye n’fluska bore

m’u kullua fushat

urithet me marrë frymë

ditët n’ardhje do t’i pres tue knua,

nese s’ma mallkoni zanin

n’lahutën lëkurë edhi e bisht kali

të gjyshit e stërgjyshit

që s’ditën si ju me knua rep

s’do t’vdes pa u rrotullua kallnori

rreth furkës shllungë leshi

frori pa i mbush të katërmbëdhetat

pa i vu n’shtrungë kutiat e guximit

pa u qethë deshtë brijoç

shekat pa u mbushë me lulet e majit

pa zdritë hana e re n’ballin e kaçurrelës

pa u shkye terri n’sytë e sokolit

s’do t’vdes

Dardani,11.01.2021

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here