Home Uncategorized Mandarina ka këto të mira

Mandarina ka këto të mira

185
0

Mandarinat përmbajnë rreth 1.5 gram fibra, flavonoids aktivë.

Një përmbajtje vitaminë se portokall dhe pothuajse njëjtin vitaminës C, në sajë të cilat kontribuojnë ndjeshëm në efikase thithjen e hekurit nga trupit.

Por le të shohim në detaje përfitimet e këtij fruti dimëror.

1. Përmirësoni shëndetin e lëkurës dhe flokëve
Marrja e mjaftueshme e vitaminës C jo vetëm që forcon sistemin imunitar, por ndihmon në prodhimin dhe forcimin e kolagjenit, një proteinë e rëndësishme që gjendet kryesisht në lëkurë dhe flokë.

Mandarina gjithashtu përmban vitaminë A, e cila është treguar se ruan lagështinë e flokëve përmes rritjes së prodhimit të sebumit.

2. Përmirësoni funksionin njohës
Disa përbërës të mandarinave, të tilla si acidi folik, kaliumi dhe antioksidantë të ndryshëm janë përgjegjës për përfitimet neurologjike që i atribuohen frutave.

Kaliumi është lidhur me rritjen e aktivitetit nervor, përqendrimit dhe aftësisë njohëse.

Acidi folik dihet që mbron funksionimin e duhur të sistemit nervor dhe mendohet se zvogëlon zhvillimin e dëmtimit njohës.

Përveç kësaj, mandarinat janë plot me vitaminë B6, e cila shoqërohet me parandalimin e të përzierës dhe përmirësimin e humorit.

Sidoqoftë, duhet të jemi të matur me marrjen e vitaminës B6.

Kufiri i sipërm i marrjes së vitaminës B6 për të rriturit mbi 18 vjeç është 100 mg, por rrallë kemi nevojë për një sasi kaq të madhe, përveç nëse ekziston një rekomandim përkatës nga mjeku.

3. Ndihmoni gratë shtatzëna dhe foshnjat
Mandarina për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të vitaminave B dhe acidit folik konsiderohen të dobishme për neurogjenezën normale dhe zhvillimin e sistemit nervor të fetusit.

Mungesa e acidit folik gjatë shtatzënisë mund të çojë në foshnje me peshë të ulët dhe defekte të tubit nervor tek foshnjat.

4. Mbështetni shëndetin kardiovaskular
Vitaminat B6 dhe C, kaliumi dhe fibrat janë të njohura për të përmirësuar shëndetin e zemrës.

Sipas një studimi amerikan, shumë njerëz nuk marrin masën e rekomanduar ditore të kaliumit (4,700mg), ndërsa hulumtimi ka treguar se njerëzit që konsumuan 4,069 mg kalium në ditë kishin një rrezik 49% më të ulët të vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare në krahasim me me ata që konsumuan rreth 1.000mg çdo ditë.

5. Përmirësoni shëndetin e tretjes
Mandarinat janë një burim i shkëlqyeshëm i fibrave.

Doza e rekomanduar ditore e fibrave nga dieta për gratë dhe burrat është 25 g. dhe 38 gr. përkatësisht.

Fibrat mund të parandalojnë ose lehtësojnë menaxhimin e kapsllëkut.

6. Ruani presionin e gjakut në nivele normale
Ky frut përmban kalium.

Në mënyrë indikative, një mandarinë e madhe përmban 199 mg kalium, e cila ndihmon enët e gjakut të relaksohen dhe mban presionin normal të gjakut .

7. Luf toni infeksionet
Mandarina përfiton nga sistemi imunitar duke siguruar 53% të kërkesës ditore të vitaminës C, e cila ndihmon trupin të zhvillojë rezistencë ndaj agjentëve infektivë dhe lufton radikalet e lira që lidhen me shfaqjen e sëmundjeve kronike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here