Home Uncategorized Personat që e marrin vaksinën anti-Covid, nuk guxojnë të pinë 2 muaj...

Personat që e marrin vaksinën anti-Covid, nuk guxojnë të pinë 2 muaj duhan

251
0

Zyrtarët rusë paralajmëruan qytetarët e saj të shmangin alkoolin për dy muaj pasi të aplikojnë vaksinën Sputnik V.

Sipas ekspertëve, një paralajmërim kundër konsumimit të alkoolit që është lëshuar së fundmi në Rusi, është një masë e përgjithshme për rritjen e imunitetit sesa si një kundërindikacion specifik ose ndërveprim me vaksinën.

Masa parandaluese për pacientët me Covid-19 pas aplikimit të vaksinës:

Ata që marrin vaksinën Sputnik V të Rusisë duhet të ndalojnë së konsumuari alkoolin për gati dy muaj para dhe pas imunizimit, tha të martën kreu i vëzhguesit të Rusisë për sigurinë e konsumatorit.

Pirja e duhanit para dhe pas vaksinimit nuk është gjithashtu një ide e mirë sipas shumë ekspertëve shëndetësorë. Kjo është për shkak se tymi i duhanit irriton mushkëritë dhe anon përgjigjet imune.

Paralajmërimi erdhi nga Zv.Kryeministrja ruse Tatiana Golikova, e cila tha në një intervistë se rusët do të duhet të respektojnë masa paraprake shtesë gjatë 42 ditëve që vaksina Sputnik V të bëhet efektive.

“Rusët do të duhet të përmbahen dhe të mos frekuentojnë ambiente të mbushura me njerëz, të mbajnë maska ​​për fytyrën, të përdorin dezinfektantë, të minimizojnë kontaktet dhe të mos konsumojnë alkool apo barnat imunosupresive”, tha Golikova për mediat.

Makina e vaksinimit Covid-19 e Rusisë për vullnetarët me rrezik të lartë filloi në Moskë këtë fundjavë pavarësisht se Sputnik V ende po kalonte prova klinike pas regjistrimit për sigurinë. Zhvilluesit e saj thonë se vaksina me bazë adenovirus është 95% efektive kundër virusit.

Zyrtarët shëndetësorë kanë treguar se 100,000 rusë kanë marrë Sputnik V e cila konsiderohet 95% efektive, përfshirë pjesëmarrësit e gjyqit dhe anëtarët e ushtrisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here