Home Uncategorized Foto e papublikuar më parë, ja përkrah kujt shfaqet Adem Jashari

Foto e papublikuar më parë, ja përkrah kujt shfaqet Adem Jashari

115
0

Sekretari i OVL-UÇK-së Xhavit Jashari, ka publikuar një fotografi të rrallë të komandantit legjendar Adem Jashari.

Në këtë fotografi, ai shfaqet së bashku me Sahit Jasharin, përcjell Bota sot.

Fotografinë ai e ka publikuar në llogarinë e tij në Facebook.

“Foto e papublikuar më parë: Foto e Komandantit Legjendar Adem Jashari se bashku me Sahit Jasharin. Sek.R.Rama”, ka shkruar Jashari./BS

BIOGRAFIA E ADEM JASHARIT

Adem Jashari lindi në rajonin e Prekazit të Drenicës në Kosovë, më 28 nëntor 1955. Ai ishte një nga arkitektët kryesor të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës duke qënë gjithashtu edhe kryekomandanti i saj.

Së bashku me të vëllain e tij Hamzën, Ademi ka marrë pjesë në sulmet kundër forcave policore-ushtarake serbe. Forcat policore jugosllave dhe Ushtria Jugosllave e sulmuan shtëpinë e tij në mars të vitit 1998, ku Jashari heroikisht ra së bashku me pesëdhjetë e gjashtë anëtarët e familjes së tij. Ky është rast unikat në historinë e luftërave. Ai mban titullin “Komandanti Legjendar i UÇK-së”. Titullin “Hero i Kosovës” u dha atij në vitin 2008 nga kryeministri i Kosovës.

Sekretari i OVL-UÇK-së Xhavit Jashari, ka publikuar një fotografi të rrallë të komandantit legjendar Adem Jashari.

Në këtë fotografi, ai shfaqet së bashku me Sahit Jasharin, përcjell Bota sot.

Fotografinë ai e ka publikuar në llogarinë e tij në Facebook.

“Foto e papublikuar më parë: Foto e Komandantit Legjendar Adem Jashari se bashku me Sahit Jasharin. Sek.R.Rama”, ka shkruar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here