Home Uncategorized Të gjithë e dimë që duhet të pini ujë, por në këto...

Të gjithë e dimë që duhet të pini ujë, por në këto raste mund të çojë në diabet!

104
0

Trupit i duhen gati dy orë për të tretur atë që hani. Ushqimi kalon përmes fytit dhe ezofagut në stomak, para se të dalë nga trupi. Ka një lëng në trup që ndihmon tretjen – acidi i stomakut.

Nëse pini ujë para ngrënies, jo vetëm që po holloni lëngun, por gjithashtu shqetësoni trupin pasi tretet. Andaj, nuk rekomandohet të pini ujë para ngrënies. Ju mund të keni mundësi gjysmë ore para vaktit, sipas ekspertëve britanikë.

Ata gjithashtu ju këshillojnë të mos pini ujë gjatë vakteve pasi kjo e bën të vështirë tretjen normale të stomakut dhe zorrëve.

Ekspertët thonë se nuk duhet të “mbipopulloni” me ujë pas vaktit sepse do t’ju “fryjë” dhe do të prishni procesin normal të tretjes. Prisni të paktën gjysmë ore pas ngrënies para se të pini ujë.

Ata rekomandojnë të konsumoni dy litra ujë gjatë gjithë ditës dhe të pini gradualisht. Shumë ujë prish tretjen, kështu që ushqimi i tepërt mund të qëndrojë në trup dhe të prishë nivelet e insulinës dhe sheqerit, duke çuar në diabet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here