Home Uncategorized Paralajmërim nga mjekët: Këtë pjesë të trupit mos e lani në dush,...

Paralajmërim nga mjekët: Këtë pjesë të trupit mos e lani në dush, ju bën shumë dëm

123
0

Për shumicën prej nesh, dushi është një ndalesë për të bërë gjithçka të pastër nga koka te këmbët.

Por vetëm sepse jeni duke u pastruar nuk do të thotë që çdo detyrë e vetme e higjienës duhet të ndodhë nën dush. Në fakt, ekspertët thonë se ka një pjesë të trupit që nuk duhet ta lani në dush: fytyrën tuaj.

Sipas dermatologëve, dushi mund të jetë i shkëlqyeshëm për pastrimin e sqetullave dhe larjen e flokëve, por mund të shka ktojë kë rdi në fytyrën tuaj, e cila është një nga zonat më të ndjeshme të lëkurës në trupin tuaj.

Një dush i nxehtë mund të jetë duke krijuar pa dashje ndonjë dëm tim afatgjatë të lëkurës në fytyrën tuaj.

“Uji i nxehtë dhe temperaturat do të zgjerojnë enët e gj akut dhe kapilarët”, tha për Marie Claire Rachel Nazarian, MD, nga Grupi i Dermatologjisë Schweiger.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here