Home Uncategorized Simptoma e frikshme që tregon se Covid-19 ka dëmtuar zemrën

Simptoma e frikshme që tregon se Covid-19 ka dëmtuar zemrën

84
0

Një simptomë shqetësuese e koronavirusit ka bërë që shkencëtarët të zbulojnë dëmtime potencialisht afatgjata të zemrës tek pacientët me Covid-19.

Punonjësja postare Melissa Vanier, 52, u sëmur për herë të parë me koronavirus në fund të shkurtit pasi u kthye nga një udhëtim nga Karaibet e Kubës, shkruan DailyStar.

Në muajin e parë, Melissa i tha Guardian se ndjehej sikur asaj i kishte ngecur “një xham i thyer” në fyt për ” një muaj të tërë”.

Ajo më pas u përshkrua nga një sërë simptomash, tani sinonim i Covid-19, përfshirë ethe, lodhje ekstreme, migrenë, humbje të kujtesës dhe mjegullnajë mendimesh.

Melissa, nga Vancouver, tha se dhimbja e fytit ishte aq e keqe saqë duhej të flinte në bark sepse “ndjehej sikur dikush ia kishte vënë duart në fyt” asaj.

Në maj, virusi ishte larguar nga trupi i Melisës, por ajo vuri re se rrahjet e zemrës së saj shfaqeshin anormale në aplikacionin e saj Fitbit dhe vendosi të kërkojë këshilla mjekësore.

Pak dihej për pasojat afatgjata të koronavirusit, por kardiologët bënë një test në pacientën. Ajo tregoi se ajo kishte sëmundje ishemike të zemrës, që do të thotë se zemra nuk po merrte mjaftueshëm gjak dhe oksigjen.

Peter Liu, Zyrtari Kryesor Shkencor në Universitetin e Institutit të Zemrës në Otava, mori pjesë në analizën e të dhënave klinike për të kuptuar ndikimin e Covid-19 në zemër.

Liu tha se ekipi i tij zbuloi se koronavirusi ka një ndikim “befasues” në shëndetin kardiovaskular, i cili është më i zakonshëm tek pacientët Covid-19 sesa tek të sëmurët me SARS.

Ai i tha prestigjiozes britanike The Guardian se “virusi origjinal Sars shkaktoi dëmtime kardiake në një pjesë të vogël të pacientëve”.

“Megjithatë, shkalla e dëmtimit të zemrës nga Covid-19, siç pasqyrohet nga biomarkerët në pacientët e shtruar në spital, është për t’u habitur”, potencoi Liu.

Kreu i Institutit Kardiovaskular pohon se edhe pse një e treta e pacientëve me koronavirus tregojnë prova të dëmtimeve kardiake në testet e gjakut, shumica shërohen me kalimin e kohës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here