Home Uncategorized Buzhala fyen Kurtin: Valla bre trullan je, pasha robte

Buzhala fyen Kurtin: Valla bre trullan je, pasha robte

276
0

Ish kryeministri Albin Kurti përmes një postimi në rrjetin e tij social ka reaguar për qështjen e Liqenit të Ujmanit. Por pas pak minutash erdhi dh

Ish kryeministri Albin Kurti përmes një postimi në rrjetin e tij social ka reaguar për qështjen e Liqenit të Ujmanit.

Por pas pak minutash erdhi dhe një reagim nga Gazetari Berat Buzhala, ai i ka reaguar ashpêr Albin Kurtit me disa fjalë jo të zakonshme.

Ky është postimi i tij:

Valla bre trullan je, pasha robte

Kqyrja bre formulimin: Ujmani nuk eshte uje, por eshte toke, sepse para se te ishte uje ishte toke. Cka osht bre kjo? Poezi a?
Po thote qe nen uje ka edhe toke. Po po de, edhe ne ate pjesen e Serbise, po supozoj, nen uje ka toke.
Cfare argumentesh qesharake.

Do te thote muzike e mire per nxanesa te shkolles fillore. Sipas Albinit nuk qenka njejte sikurse Liqeni i Shkodres sikurse ky i Ujmanit, sepse ai natyror e ky artifical. Edhe? A nuk ka toke edhe nen liqenin artifical edhe nen liqenin natyror a?
Dallimi i vetem ne fakt ne mes te Liqenit te Shkodres dhe ketij te Ujmanit eshte qe ai i Shkodres eshte i rrethuar me banore shqiptare ne te gjitha brigjet e tij, kurse ky jo.

Cka thu ti Albin nese Serbia vendose qe ne pjesen e tyre, meqe ata nuk kane kurrfare te drejte ne kete uje, me vendose me i zbraze ujerat e kanalizimeve – qenefat – ne Ujman? Do te thote as per kete aspekt ti nuk pranon me u ule me fole me ta? Cka thu ti nese Mali i Zi vendose me jau ndrru kahjen ujrave?
Shko more laju dikund se t’ka vlu truni. Tek e fundit shko laju ne Ujman.

Dhe postimi nga profili i tij:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here