Home Uncategorized Lajm i mirë sot rreth Koronavirusit në Kosovë

Lajm i mirë sot rreth Koronavirusit në Kosovë

139
0

Pas shumë muajve kur edhe filluan rastet e para me COVID-19 dhe situata e pandemisë u bë edhe më e vështirë për t’u përballuar sot erdhi një lajm i mirë.

Brenda 24 orëve të fundit nuk u shënua asnjë vdekje si pasojë e koronavirusit.

Në orët e fundit u shënuan 97 raste të reja me COVID-19, u shëruan 139 persona.

Numri i të vdekurve deri më sot nga koronavirusi në Kosovë është gjithsej 568 persona.

Njoftimi i plotë:

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 481 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 97 raste pozitive. Brenda 24 orëve nuk janë raportuar raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 14.301 raste nga 54.924 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 568 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 139 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 10.782 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.951.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 27 raste, komuna Gjilan 8 raste, komuna Klinë 8 raste, komuna Pejë 8 raste, komuna Gjakovë 5 raste, komuna Vushtrri 5 raste, komuna Drenas 4 raste, komuna Fushë Kosovë 4 raste, komuna Mitrovicë 4 raste, komuna Obiliq 4 raste, komuna Deçan 2 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Lipjan 2 raste, komuna Podujevë 2 raste, komuna Prizren 2 raste, komuna Rahovec 2 raste, komuna Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Ferizaj, Hani i Elezit, Shtime, Skenderaj, Suharekë dhe Zubin Potok.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here