Home Uncategorized Burrat me bel mbi një metër të rrezikuar nga kanceri i prostatës

Burrat me bel mbi një metër të rrezikuar nga kanceri i prostatës

64
0

Burrat të cilët rezrvojnë dhjamin përreth belit janën ë rr.ezik më të madh të vdesin nga kanceri i prostatës, sipas një studimi të fundit të Universitetit të Oksfordit.

Burrat me gjatësi prej një meter ose më shumë kanë rre.zik 35 për qind më të lartë për të vdekur nga kanceri sesa ata me bel prej 90 centimetrash, shkruajnë mediet britanike.

Studimi i Universitetit të Oksfordit, në të cilën u përfshinë 200 mijë burra, nuk gjeti ndonjë rrezik në rritje tek njerëzit të cilëve yndyra iu shpërndahej në të gjithë trupin.

Kjo sugjeron se është koncentrimi specifik i yndyrës ai që i bën meshkujt më të prirur të v de.sin nga sëmundja respektive.

Yndyra e ruajtur në bark konsiderohet si lloji më i rrezikshëm sepse mbulon organet vitale, siç janë mëlçia, pankreasi dhe zorrët.

Kjo mund të ndërhyjë në funksionin e tyre normal dhe të nxisë rritjen e qelizave kan,cerogjene, thanë studiuesit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here