Home Uncategorized LAJMI I FUNDIT: Vdes aktori i dashur amerikan në moshën…

LAJMI I FUNDIT: Vdes aktori i dashur amerikan në moshën…

132
0

Një nga aktorët më të preferuar të filmit dhe televizonit amerikan, Brian Dennehy ka vdekur sot në moshën 81 pas disa dekadash punë në filma dhe skenat teatrale të New York.

Aktoriu bë i njohur në fund të viteve 1970-të me serialet amerikane Kojak e më pas Dynasty, para se të niste një karrierë në filma. Brian lë pas pesë fëmijët e tij – Elizabeth, Kathleen, Sarah, Deirdre and Cormack – dhe gruan Elizabeth. Vëmendjen më të madhe ai e mori në rolin e oficerit Teasle në filmin e vitit 1982 me Sylvester Stallone, “Rambo”.

Brian ka luajtur më tej në shumë filma si ai në 1985,” Cocoon”, në vijimin e tij të 1988 “The Return”, apo dhe trilerin e Harrison Ford në 1990 “Presumed Innocent”. Një nga aktorët më të preferuar të filmit dhe televizonit amerikan, Brian Dennehy ka vdekur sot në moshën 81 pas disa dekadash punë në filma dhe skenat teatrale të New York.

Aktoriu bë i njohur në fund të viteve 1970-të me serialet amerikane Kojak e më pas Dynasty, para se të niste një karrierë në filma. Brian lë pas pesë fëmijët e tij – Elizabeth, Kathleen, Sarah, Deirdre and Cormack – dhe gruan Elizabeth. Vëmendjen më të madhe ai e mori në rolin e oficerit Teasle në filmin e vitit 1982 me Sylvester Stallone, “Rambo”.

Brian ka luajtur më tej në shumë filma si ai në 1985,” Cocoon”, në vijimin e tij të 1988 “The Return”, apo dhe trilerin e Harrison Ford në 1990 “Presumed Innocent”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here