Home Uncategorized I keni çdo ditë në tavolinë, pa ditur se po ju vrasin...

I keni çdo ditë në tavolinë, pa ditur se po ju vrasin ngadalë

245
0

Disa nga këto ushqime çojnë në presion të lartë të gjakut, kolesterol të lartë, sëmundje të zemrës, diabet, madje edhe kancer. Të mos harrojmë obezitetin dhe gjithë ankthin dhe depresionin që mund të vijë me të.

Shumica prej nesh kanë një numër të këtyre ushqimeve në menunë e përditshme, por nëse i kombinoni të gjitha këto, do të merrni një kombinim vdekjeprurës dhe ju duhet të filloni të bëni ndryshime në dietën tuaj.

Pra, analizoni atë që hani dhe filloni të bëni zgjedhjet e duhura që sot.

Këtu është lista e 16 ushqimeve që po ju vrasin ngadalë:

1 – Kripa – Kripa luan një rol të madh në rregullimin e presionit të gjakut. Nëse hani shumë kripë, do të keni presion të lartë të gjakut dhe rritje të rrezikut të sëmundjes kardiovaskulare, e cila është ndër shkaqet kryesore të vdekjes në botë. Pra, kufizoni sasinë dhe kujdesuni për nivelet e natriumit në ushqimet e përpunuara.


2 – Lëngje frutash komerciale – Mos i besoni etiketave të mëdha që thonë 100% fruta. Lëngu i frutave komercial shpesh përmban sheqer të shtuar, ngjyrosës, konservant dhe mund të humbasë lëndët ushqyese gjatë pasterizimit.


3 – Drithërat e mëngjesit – Përsëri, faji i marketingut. Drithërat e mëngjesit në të vërtetë përmbajnë sheqer, ngjyrosës artificialë, konservues, produkte OMGJ dhe shpesh janë të zhveshura nga lëndët ushqyese që kishin para përpunimit.


4 – Gruri – Gruri përmban një karbohidrat që në masë të madhe rrit nivelin e sheqerit në gjak. Kjo shkakton prodhim të lartë të insulinës dhe shtim në peshë. Me kalimin e kohës, pankreasi juaj do të mbingarkohet dhe do të bëheni rezistent ndaj insulinës dhe si pasojë mund të merrni diabetin. Dhe nivelet e larta të sheqerit në gjak shkaktojnë prodhimin e komponimeve që shpejtojnë procesin e plakjes dhe ju japin lëkurën e rrudhur.


5 – Ushqimi i shpejtë – Sigurisht, ushqimi i shpejtë ka shije të mirë, është mjaft i lirë dhe është kudo. Por çfarë e bën atë shije aq të mirë? Është e njëjta gjë që ngadalë po ju vret: trans-yndyrnat, sheqeri, kripa, konservantët, aditivët, ngjyrosësit dhe kimikatet e tjera që rrisin pamjen dhe shijen e këtij ushqimi. Ushqimi i shpejtë mund të rrisë rrezikun e diabetit, sëmundjeve kardiovaskulare, kancerit, çrregullimeve të humorit, rritjes së peshës, çrregullimeve metabolike, etj.


6 – Qumështi dhe derivatet e tij – Po, qumështi është ushqimi i parë që pimë kur vijmë në këtë botë. Por, qumështi i një nëne është shumë më i ndryshëm nga qumështi i një lope. Përveç kësaj, në moshë adulte, ne zhvillojmë intolerancën laktoze. Produktet e qumështit janë të lidhura me thithjen e ulët të lëndëve ushqyese, migrenës, artritit, kancerit, alergjive dhe astmës.


7 – Buka e bardhë, mielli i rafinuar – Mielli i bardhë është i zhveshur nga të gjitha fibrat ushqyese, mineralet dhe vitaminat dhe e gjitha ajo çfarë ju merrni janë mbeturinat e grurit të përziera me kimikate, të cilat shërbejnë për të arritur ngjyrën e bardhë e të këndshme. Kjo gjë pastaj rrit rrezikun e shtimit të peshës, dëmtimit të tiroides dhe dëmtimit të organeve.


8 – Alkooli – Shumë njerëz mund të mos pajtohen me këtë gjë, por alkooli nuk ka përfitime shëndetësore. Ka shumë kalori, mund të shkaktojë dehidratim, dëmtim të mëlçisë, shtim në peshë, depresion dhe probleme të lëkurës. Pra, nëse doni të dëmtoni të gjitha sistemet tuaja, nga truri në mëlçi deri në lëkurë, besoni në marketing dhe pini alkool çdo ditë


9 – Ëmbëlsuesit artificialë – Jo, këto nuk janë më të mira sesa sheqeri. Në fakt, ata shpesh janë edhe më keq. Ëmbëlsuesit artificialë mund të përmbajnë më pak kalori, por ato mund të rrisin rrezikun e diabetit, presionit të lartë të gjakut, sëmundjeve të zemrës dhe sindromës metabolike. Ju nuk mund ta keni vënë re, por shumë mishra pa sheqer përmbajnë aspartame, e cila konsiderohet si substanca më e rrezikshme në botë.


10 – Patatet e skuqura dhe patatinat – Të gjitha ushqimet e skuqura përmbajnë një substancë të rrezikshme të quajtur akrilamid. Patatinat nuk përbëjnë përjashtim. Akrilamidi rrit rrezikun e kancerit të zorrës së trashë, kancerit të gjirit, kancerit të prostatës dhe kancerit të rektumit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here