Home Uncategorized Ja vendi ku ka rënë borë tani në gusht/ Habiten dhe meterologët:...

Ja vendi ku ka rënë borë tani në gusht/ Habiten dhe meterologët: Nuk ka ndodhur që nga….

151
0

Mbi 20 qytete në Brazilin qendror dhe jugor kanë përjetuar të dielen temperaturat më të ulëta ndër vite dhe larg të zakonshmes për muajin gusht.

Dëbora ka nis ur lehtë prej së premtes, kombinuar me erëra të forta dhe reshje të de ndura dëbore, të cilat kanë vijuar pa pushim përgjatë 24 orëve të fundit, ndërsa në plazhin e famshëm të Kopakabanas në Rio, dallgët arritën deri në 3 metra.

Temperaturat, sipas parashikimit meteorologjik, do të qënd rojnë deri në fillim të javës së ardhshme 8 deri në 13 gradë Celsius. Këto janë tempe raturat më të rralla për Brazilin -edhe për periudhën e dimrit-, në 60 vitet e fundit.

Temperatura të ulëta dhe përtej të zakonshmes për stinën e verës janë regjistruar ditët e fun dit edhe në Argjentinë, Kili, Uruguai, Paraguai, Bolivi dhe Peru.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here