Home Uncategorized Këto ushqime ju heqin shenjat e akneve menjëherë

Këto ushqime ju heqin shenjat e akneve menjëherë

119
0

Shtypja e puçrrave dëmton lëkurën dhe indin nën të. Trupi përpiqet të rregullojë këtë dëmtim dhe prodhon kolagjen. Nëse trupi prodhon shumë pak ose shumë kolagjen, shfaqet një shenjë. Industria kozmetike ka gjetur shumë mënyra për të luftuar plagët e akneve, por mënyra më e lehtë dhe më e natyrshme për ta bërë atë është të trajtoni veten me disa ushqime të shijshme dhe të shëndetshme:

Pse funksionon: Kungulli është një burim i shkëlqyeshëm i niacinës, folateve, vitaminave A dhe B, dhe zinkut.

Niacina dhe folati rrisin qarkullimin e gjakut, përmirësojnë rinovimin e qelizave dhe janë të dobishme në trajtimin e akneve. Farat e kungullit përmbajnë zink, i cili ndihmon në kontrollin e niveleve të hormonit dhe prodhimt të vajit dhe ndihmon në shërimin e lëkurës. Vitamina A ndihmon në minimizimin e plagëve të akneve.

Pse funksionon: Kale është e pasur me vitamina C dhe K dhe është një burim i mirë i bakrit dhe hekurit.

Çfarë bën: Vitaminat, mineralet dhe antioksidantët në kale zvogëlojnë hiperpigmentimin dhe ndihmojnë për të shkëlqyer edhe më shumë ngjyrën e lëkurës. Vitamina K funksionon për të zvogëluar njollat e errëta në lëkurën tuaj. Hekuri shpejton shërimin e plagëve, përfshirë plagët e akneve.

Pse funksionon: Lëngu i limonit forcon lëkurën dhe lufton të metat.

Çfarë bën: Lëkura e limonit përmban flavonoide që kanë efekte mbrojtëse dhe antikancerogjene në lëkurën tuaj. Fillimi i ditës tuaj duke pirë një gotë ujë të ngrohtë me lëng limoni ose duke e përdorur atë si salcë sallate mund t’ju ndihmojë të arrini një lëkurë të shëndetshme dhe rrezatuese.

Pse funksionon: Papaja është e pasur me një enzimë tretëse të quajtur papain.

Çfarë bën: ndihmon për të shfuqizuar qelizat e vde.kura të lëkurës, poret e bllokuara dhe plagët e puçrrave. Ajo gjithashtu mban lëkurën tuaj të hidratuar dhe parandalon çdo ndarje të ardhshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here